Rutubet Giderici Cihazlar

Rutubet, ev hanımları başta olmak üzere birçok kişinin yaşadığı problemler arasında yer almaktadır.  Rutubet günlük yaşantımızda yaptığımız işlerden mesela duş alma , bulaşık yıkama, yerleri silmek gibi  nednlerden dolayı da oluşmaya meyillidir.  Rutubetin başlıca sebebi ilk olarak hanenin iyi inşa edilememiş yani yalıtılamamış olması durumu da ortaya çıkmaktadır. Dışarıdaki havayı , nemi ,  yağmuru ya da nerden geldiği bilinmeyen suyu içine hapseden  duvarlar hanededeki sıcaklık oranının oluşmasıyla daha çok su taneciğinin oluşması durumunda rutubet oluşmaktadır. Örnek vericek olursak eğer, evden yola çıkarak başlayalım , iki odadın farklı sıcaklık oranı olması yani bir odada ısıtıcı açık ve nem oranı yüksekse diğer oda da ise kendi sıcaklığı varsa iki havanın birbirine çakışmasıyla nem oranı artar ve su tanecikleri duvarlarımıza hapsolmuştur.

Rutubetin en çok oluştuğu yerler ise uzun vadeli yaşanmamış evlerden meydana gelmektedir. Bu durum duvarlarda çürüme şeklinde ortaya çıkar. Ve beraberinde kötü kokuların gelmesi de kaçınılmaz bir hal alır. Eğer sizde evinizde rutubet oluşup kötü kokular ve çirkin bir görüntü yaratmak istemiyorsanız bulunduğunuz ortamı sıkça havalandırmalısınız. Soğuk havalarda bu pek mükün olmadığından nem alıcı cihazlardan alabilirsinz.

Rutubet Nasıl Giderilir?

Evinizde kullanmış olduğunuz ısıtıcı her ne ise önünde başka eşya olmamalıdır. Sonrasında ara ara bulunduğunuz ortamı havalandırmanızda fayda vardır. Her konuda pratik çözümler üretildiği gibi nem oluşumunda da elbette vardır. Bunlardan en çok bilineni ise küçük kese veya peçete içlerinde karbonat barındırmak ve evin belirlli yerlerine koymaktır. Böylelikle havadaki nemi içine çekme olasılığı oldukça yüksektir.

Rutubet Nasıl Temizlenir?

Soğuk ve sıcak havanın birleşiminde oluşan nem duvarlarımıza işler ve zamanla bu durum rutubete dönüşür. Oluşan rutubeti kuru bez yardımıyla görüntüsünü alacak kadar silmelisiniz , daha sonra bir duvar zımparası edinin ve sildikten sonra zımparalayın. Herhangi bir temizlik malzemesiyle üzerinden geçtiğinizde bilir kişiler tarafından yardım alana dek bu durum geçici süreliğine fayda sağlayacaktır. Başında da belirttiğimiz gibi evinizi havalandırmanız oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir