Rutubet Önleme

Rutubet veya diğer adıyla nem, havadaki su buharınına denir. Havanın sıcaklığına göre tutabileceği nem miktarı değişebilir.

Aşırı nem, insanları yüksek sıcaktan daha fazla rahatsız eder ve sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilmekte. Romatizma yada alerji gibi birçok sağlık problemlerinin doğmasına neden olabilir. İnsanları sağlık problemleri oluşturduğu gibi kapalı mekanlarda kötü koku oluşumuna, elektronik ekipmanların arıza ve hasarına neden olabilir.

Rutubet Nedenleri?

Özellikle kış mevsiminde veya soğuk havalarda evin içerisinde çamaşır kurutulması nem oluşumuna neden olabilir. Nemli çamaşırlar evinizin içindeki nem miktarını arttırabilir. Evinizde bulunan bitkilerin terlemesi sonucu rutubete sebebiyet verebilir. Su hattınızı ve tesisatınızı kontrol ediniz. Damlatan borulardan duvarlara sızan su, duvarda nem oluşumuna neden olabilir.

Evin inşası esnasında oluşan boşluklardan zamanla sızan sular da neme sebebiyet verebilir.

Rutubet Önleme Yöntemleri

Evlerde nemi azaltmak için sık sık evinizi havalandırmanız gerekmektedir. Kapı ve pencerelerin açılmasıyla oluşan hava sirkülasyonu sayesinde evinizdeki nem azaltılabilir. Evinizin izolasyonunu onarın veya yapın/yaptırın.. Duvarlara izolasyon olması nem oranını asgari düzeye indirebilir.

  • Isı kaybını en aza indirin. Evinizi sıcak tutmanız rutubet oluşumunu engeller.
  • Eşyalarınızı duvarla temas etmemesini sağlayın. Böylelikle hem eşyalarınızın bakımını hem de nem oluşumunu önlemiş olacaktır.
  • Anti-Küf boya kullanmayı tercih edin. Nem giderici boyalar duvarınızın nem oluşumunu engeller. Özellikle kış aylarında evinizi sıcak tutmaya çalışın.
  • Soğuk havalarda yemek ve banyo buharının evin soğuk bölümlerine gitmesini engelleyin.

Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Kıyafetlerinizdeki rutubet kokusundan kurtulmak için bir kahve fincanı karbonatla kıyafetlerinizi yıkayarak kokudan kurtulabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi evin içerisinde kurutmayın. Rutubet kokan bölgelere, bütün bir portakalın üzerine karanfil saplayıp ağzı açık bir kutu içine sofra tuzu koyun.

Kış aylarında kalorifer peteklerinin veya ısıtıcaların önüne, ısıyı engelleyecek hiçbir engel koymayın.

Rutubet kokusu eğer tencere, tabak gibi gereçlerinizde ise, kahve telvesi ve toz hardalla ovaladığınız taktirde kokudan kurtulabilirsiniz.

Rutubet Lekesi Nasıl Temizlenir?

İlk olarak küfün olduğu bölgeyi belirleyin ve temizlendiğine emin olana kadar iyice silinmesi gerekir. Eğer duvardaki boya veya sıva küflüyse zımpara yardımıyla kaldırılmalı.Çamaşır suyu veya benzeri temizlik malzemeleriyle, zımparalanan veya silinen bölgeye uygulanmalı. Çamaşır suyu küf mantarlarının ve bakterilerin ölmesini sağlayacaktır.

Pencere veya kapıkenarlarındaki küçük çaplı küfler ise alkol yok edilebilir. Fırça yardımıyla küflü bölgeye sürüldükten sonra, yarım saat kadar bekletin ve daha sonra alkole batırılmış bir bezle silinmelidir.

Nem Alma Cihazları

Nem oranının yüksek olduğu yerlerde, nemin istenilen seviyeye indirilmesini sağlayarak sağlıklı bir ortam yaratan cihazların tümüdür.

Nem alma cihazlarının üzerindeki higrostat sayesinde nem oranı istenilen değerde ayarlanabilir. Portatif olmaları sayesinde istediğiniz ortamın nemini almak için farklı mekanlara taşınabilir, dekoratif görünümü sayesinde her ortama uyum sağlar. 

Nem alma prosesinde, Nemli hava, evaporatör serpantini üzerinden geçerken çiğ nokta sıcaklığının altına düşerek içerisindeki nem yoğuşmaya başlar ve yoğuşan nem su toplama kabında toplanarak veya drenaj bağlantısı ile boşaltılır. Evaporatörden çıkan soğuk ve nemi giderilmiş hava kondenserden geçirilerek tekrar ısıtılır. Odaya nemi alınmış ve sıcaklığı oda sıcaklığından birkaç derece artırılmış olarak üflenir.

Nem alma cihazları hemen hemen her sektörde kullanılabilmektedir. Evlerde, depolarda, arşivlerde, müzelerde, kapalı yüzme havuzlarında, fitness ve sağlık merkezlerinde, seralarda, mahzenlerde, inşaat sektöründe, korozyon korumasında, su arıtma ve dolum tesislerinde kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir