Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir ?

Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağını tespit etmek için tesisatçı arayışına girdiyseniz bilmeniz gereken bir şey var.Artık su kaçağı tespitleri cihazla yapılmaktadır.Su kaçağı tesisatın sağlam döşenmemesi, malzemedeki eksiklik ve yıpranma veya ışıl koşullar yüzünden sızdırma gibi sıkıntılara sebep olmaktadır.

Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir ?
-Su faturanızda yüksek meblağlar.
-Su sayacının musluklar açık olmadığı halde dönmesi.
-Seramik, fayans gibi ıslak yüzeylerdeki derzlerin renk değiştirmesi, koku yapması.
-Duvarlarınızdaki renk değişimleri, nemlenme, ıslanma, küflenme.
-Evde haşarat gözlemlenmesi

Yukarıda işaret edilen belirtilerden biri yada birkaçı evinizde su kaçağı olduğunun delilidir.

Cihazla Kaçak Bulma

Eskiden su kaçağından şüphelenilen borunun bulunduğu yer tamamen kırılarak kaçak o bölgede ise tamiri yapılırdı. Şu anki tesisat şirketleri  4 farklı cihaz kullanmaktadır.

1-Termal Kamera : Termal kamera yardımıyla su borularının yeri ve yönü tespit edildikten sonra dinleme cihazı ile noktaya müdahale edilerek kaçağın yeri bulunur.

2-Dinleme Cihazı : Bu makinenin fonksiyonel özelliği,sıcak ve soğuk su şebeke tesisatlarındaki sızıntıların tespiti için kullanılmaktadır.En hızlı sonucu veren ve kaçağın yerini noktasal olarak bulan hassas dizayn edilmiş bir alettir.

3-Atık Su Kamerası : Tespiti yapılan yerlerde pis su giderlerindeki hasarları gösteren cihazdır. Manuel olarak gönderilen kamera ile dışarıda bulunan ekrandan boru hasarları ve tesisat çatlak-kırıkları rahatlıkla görülebilmektedir.

4-Nem Ölçme Cihazı : Sıvıyla temas eden tüm yüzeylerin 3-4 cm derinliğe kadar nem seviyesini tespit etmekte kullanılır.Belirlenen yerin işaretlenip tamir edilmeden önceki süreçte destekleyici veriler vererek yapılacak işten emin olunmasını sağlar.

Su Kaçağı Bulma Teknikleri
Tahmini bir yer tespit edip seramikleri kırarak su kaçağını bulma yöntemi.
-Termal kamera ile sıcak su kaçaklarını belirleme.
-Boru kamerası ile tespit etme.
-Boruya gaz verip izleyerek kaçağı tespit etme.
-Boyar madde karıştırılmış su ile kaçak tespit etme.
-Hassas cihazla dinleme yaparak, akustik yoluyla tespit etme.
-Kimyasal madde kullanarak patlak borunun tamiri.
-Ortamda maksimum nem nerede ise takip ederek tespit etme

Su kaçakları sadece dairenizde karşınıza çıkmayabilir. Toprak altı tesisatı kullanılan binaların genelinde bu sıkıntı olabilir. Derinliği 1m’den daha derin olan yerlerde tespit için geniş alan mikrofonları kullanılarak geliştirilmiş dinleme cihazları da alternatif seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir