Su Kaçağı Bulma

Su sayacınız musluklarınızın açık olmasına rağmen dönüyorsa, faturalarınız normalden daha yüksek gelmeye başladıysa, banyonuz tadilatlı olmasına rağmen alt kat komşunuz tavanı sarardığı için sitem ediyorsa su kaçağınız olabilir. Su kaçağı, farklı yöntemlerle, gelişen teknolojinin verdiği imkanlarla birlikte daha da rahat şekilde bulunabilmektedir.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağı mevcut zemini kırmadan da bulunabilir. Kameralı sistemler, kırık veya kaçak yapan bölgeyi tespit etmede önemli ve kullanışlıdırlar. En az hasarla tespit edilen su kaçaklarının çözümü de yine tesisatçılar tarafından rahatlıkla bulunmaktadır. Su kaçağı olduğundan şüphelendiğiniz anda alt komşunuzun tavanından su sızıyor olabilir. Böyle bir durumda vananızı kapatarak beklerseniz ve komşunuzun tavanındaki sularda azalma olduğunu görürseniz, kaçağınız olduğundan emin olmuş olursunuz. Su kaçağı bulunurken nem oranı, sıcaklık değeri gibi farklı parametreler göz önünde bulundurulur. Şüphelenilen yere ilişkin inceleme yapılıp kaçağın yeri tam olarak tespit edildiğinde de, burası kırılarak boruya ulaşılır.

Su Kaçağını Tespit Etmenin Önemi

Su kaçağının tespiti, hem kendi eviniz hem de komşularınızın evi için ek masrafların çıkmaması, rutubetin ve nemin olmaması için önemlidir. Su kaçaklarında ayrıca evde böcekler de üreyebilmekte ve bunlar da sağlığı olumsuz etkilemektedirler.

Su Kaçağında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Termal kamera, dinleme cihazı, pis su kamerası, nem ölçer gibi farklı aletler yardımı ile su kaçağının tespiti yapılabilir. Bunun için illa yeri kırıp dökmeye gerek yoktur. En çok kullanılan dinleme cihazı, noktasal tespitlerde başarılır. Termal kamera ise sıcak su boruları için kullanışlı bir yöntemdir. Su kaçağından emin olunmadan seramikleri kırmak doğru değildir. Kimyasal ilaç kullanıp patlak boruyu tamir etmeye çalışırken de dikkatli olunmalıdır. Ayrıca parkelerin altında olan kaçak suları tespit etmek daha zordur. Her türlü bulunan ve sızıntı yaptığı tespit edilen boru, parkelerin çıkarılması, fayans veya duvarın kırılması ile onarılır. Ancak sonradan ustalar çıkarttıkları fayansın yerine yenisini takar ve ortaya çıkan hasarı düzeltirler. Dış mekanlarda su kaçaklarının tespiti yapılırken ise daha büyük çaplı ve hassas makinelerin kullanımı daha uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir