Termal Görüntüleyiciler

Yapısı

Görüntülenmek istenilen doğrultuya yöneltildiğinde kolayca kullanılan termal görüntüleyiciler, odaklanma aşamasından sonra net bir şekilde sıcaklık kademesini otomatik olarak ayarlama özelliğine sahiptir.Kullanıcı tetiğe bastığı anda imaj ve mevcut ölçüm değerleri kaydedilir. Termal kamera görüntüleme yöntemi olarak çıplak gözle görülmeyen IR enerjiyi yani ısıyı temel alan bir görüntüleme sistemidir.

Kullanım Alanları

-Elektriksel problemlerin tespiti için elektrik sektöründe yaygın şekilde kullanılır. Elektrik akımının geçişi, termal kamera ile gözlemlenir ve problem tespit edilerek giderilir.
-Yüzey sıcaklıklarını ölçmek amacıyla elektronik optik cihazlarda kullanılır. Canlının yaydığı vücut ısısından yer tespiti yapar.
-İnşaat mühendisliği alanında çelik yapılardaki metal yorgunluğunu tespit etmek için termal görüntüleyicilerden yararlanılmaktadır.
-Buhar, basınçlı gaz, sıcak su ve sıcak hava taşıyan tüm kaçakların tespiti, iletim hatlarının takibi ve aşırı yüklenme durumlarının tespiti, su kaçağı tespiti, konut-iş merkezi gibi binaların enerji verimliliği ölçümünde termal görüntüleyicilerden yararlanılır.
-Nem kontrolü ve enerji sarfiyatındaki açıkları tespit eden termal görüntüleyiciler, teknolojinin insan konforu ve ekonomisi için tasarlanmış cihazlardır.
-Termal görüntüleyiciler motorların kasnak, rulman, dişli kayışı ve tüm döner elemanların çalışırken yarattıkları ısı ile elde edilen görüntülemeyle hasarlı parçalar ve aksamlar kolaylıkla tespit edilebilmektedir.
-Termal görüntüleyiciler CNC, pres, ekstruder gibi cihazların tamir, bakım ve onarım gerektiren parçalarının tespitinde de kullanılmaktadır.

Nitelikleri

-Termal kameralar gözle görülemeyen infrared radyasyonu elektrik sinyaline çevirerek gözle görülür hale getirirler. Termografi ( termal kamera ile ısı ölçümü ) temassız bir ölçüm metodudur.En büyük ihtiyaç noktası ise binalarda ısı kayıplarının yaşandığı ve yalıtımın sağlanamadığı kaçak bulunan noktaların tespit edilmesidir.Endüstriyel şartlar zorludur.Bu nedenle işleyişin sağlığı açısından çok önemli fonksiyonları vardır.
-Ev alacak veya işyeri açacak iseniz, satın alırken ısı yalıtımı, su ve elektrik tesisatlarının sağlıklı olup olmadığının kontrolünde termal görüntüleyiciler kullanılmaktadır. Isı yalıtımında maliyeti düşürmek veya belirlemek amacıyla da alınan verilerden yararlanılır, önlem alınır, tasarruf sağlar.
-Güvenlik ve askeri savunma amacıyla havalimanları ve önemli stratejik askeri bölgelerde, savunma sanayisinde termal görüntüleyiciler epey önem taşımaktadır.

Termal görüntüleyiciler çok çeşitli sektörlerin hizmet vermesini de kolaylaştırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir